quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Kocioł elektryczny
Zakupy

Kocioł elektryczny – dlaczego warto?

Choć wiele osób uważa, że ogrzewanie elektryczne nadal jest stosunkowo kosztowne, należy zauważyć, że nowoczesne technologie stosowane w budownictwie przyczyniły się do znacznego zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania. Energia elektryczna jest i zawsze będzie najbardziej powszechnie dostępnym, komfortowym oraz bezpiecznym medium do eksploatacji. Dlaczego warto zainwestować w kocioł elektryczny? Odpowiadamy!

Kotły elektryczne i ich główna zaleta

Główną zaletą kotłów elektrycznych jest ich wszechstronna kompatybilność z różnymi źródłami ciepła w systemach centralnego ogrzewania. Mogą one bezproblemowo współpracować zarówno z kotłami opalanymi różnymi rodzajami paliw, jak i pompami ciepła czy kominkami z płaszczem wodnym. Kocioł elektryczny działa w pełni efektywnie zarówno w systemach zaawansowanych, wyposażonych w podajniki i zaawansowaną automatykę, jak i prostszych systemach zasypowych, gdzie paliwo jest ręcznie dozowane.

Jak działa kocioł elektryczny?

Każdy kocioł elektryczny działa na zasadzie zamiany energii elektrycznej w ciepło przy praktycznie 100% efektywności. Niezależnie od obciążenia, temperatury wody w obiegu i częstotliwości włączeń, kocioł elektryczny utrzymuje stałą sprawność. Zadanie kotła elektrycznego jest znacznie prostsze niż kotła opalanego węglem lub gazem, czy też pompy ciepła. Prąd elektryczny jest bowiem czystą formą energii, a wykorzystanie go do generowania ciepła jest bardzo proste, niezależnie od warunków panujących w instalacji.

Na co zwracać uwagę, wybierając moc kotła?

Głównym czynnikiem decydującym przy wyborze mocy kotła jest zapotrzebowanie na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (C.W.U.), która jest wykorzystywana do celów kąpieli czy brania prysznica. W przypadku, gdy posiadamy inną instalację dostarczającą ciepłą wodę użytkową i jesteśmy z niej zadowoleni, kocioł elektryczny może być całkowicie zwolniony z tego zadania.

Niskie koszty inwestycji

Zbudowanie instalacji grzewczej opartej na kotle elektrycznym jest bardziej ekonomiczne niż konstrukcja kotłowni gazowej, olejowej lub na paliwo stałe. Już sam koszt kotła elektrycznego jest konkurencyjny. Ponadto eliminuje się koszty związane z przyłączem gazowym, budową komina oraz zakupem wkładu kominowego. Przyłącze elektryczne jest dostępne we wszystkich budynkach, a instalacja kotła jest prosta i nie wymaga specjalnych pomieszczeń.

Jeśli dostęp do sieci gazowej jest utrudniony, najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie kotła elektrycznego dostępnego na https://www.elterm.pl/produkty. Gaz płynny lub olej opałowy są kosztowne zarówno pod względem inwestycji, jak i eksploatacji. Instalacja elektryczna jest dostępna w każdym domu, a koszt zamontowania kotła elektrycznego jest niewielki.