quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

zasłony
Zakupy

Na czym powiesić zasłony i firanki? Wybieramy karnisze!

Karnisze są elementami przeznaczonymi do powieszenia firanek oraz zasłon. Jak wybrać odpowiednie i w jaki sposób je zamontować?

Znalezienie odpowiednich karniszy do wnętrza ma bardzo duże znaczenie, dlatego nie należy kupować ich bez wcześniejszego zapoznania się z dostępnymi wariantami. W wyszukaniu odpowiednich modeli doradza sklep sprzedający karnisze sklep.voppi.eu.

Rodzaje karniszy – jakie warto wybrać?

Istnieje kilka rodzajów karniszy, które można wykorzystać do zawieszenia zasłon. Wśród dostępnych modeli znajdują się:

  • Tradycyjne karnisze drążkowe – są to karnisze zwykle wykonane z drewna lub metalu i są dostępne w różnych stylach i wykończeniach. Montowane są na wspornikach wkręcanych w ścianę.
  • Karnisze linkowe – wyposażone są w napiętą linkę, na której wiesza się firanki albo zasłony. Dobrze wyglądają w nowoczesnych wnętrzach.
  • Karnisze szynowe – mają szynę, która montowana jest pod sufitem albo na ścianie, może być na również uzupełniona maskownicą.
  • Karnisze sufitowe i ścienne – są mocowane do sufitu albo do ściany. Te ścienne mają uniwersalne zastosowanie, ponieważ nadają się również do wyższych wnętrz. Sufitowe rekomendowane są do wnętrz o standardowej wysokości sufitu.
  • Karnisze pojedyncze i podwójne – pojedyncze karnisze mają tylko jeden drążek albo szynę. Podwójne drążki albo szyny pozwalają zawiesić dwa komplety osłon.
  • Karnisze do okien wykuszowych – karnisze do wykuszy są zaprojektowane tak, aby pasowały do okien wykuszowych. Zwykle są wykonane z metalu lub drewna.

Takie karnisze można kupić jako gotowe, ale również na wymiar, na przykład oferuje je sklep sprzedający karnisze sklep.voppi.eu. Karnisze na wymiar mogą być wtedy idealnie dopasowane do miejsca montażu.

Jak odpowiednio dobrać i zamontować karnisz samodzielnie?

Wieszanie karniszy to prosty proces, ale ważne jest dokładne wykonanie wcześniejszych pomiarów i zaplanowanie prac montażowych, aby następnie zasłony wyglądały jak najlepiej. 

1. Na początku zmierz szerokość okna. Dzięki temu będzie można wybrać odpowiednią szerokość karniszy. Należy pamiętać o tym, żeby karnisze były dłuższe od szerokości okna. 

Na stronach internetowych wielu sprzedawców, na przykład w sklepie online sprzedającym karnisze sklep.voppi.eu, można znaleźć dokładne instrukcje na temat tego, w jaki sposób należy wymierzyć okna do dobrania odpowiednich karniszy.

2. Zmierz i zaznacz miejsce, w którym chcesz zainstalować karnisz. Przed zainstalowaniem upewnij się, że jest wypoziomowany, aby nie okazało się, że będzie on zamontowany nierówno, to trzeba będzie go demontować, aby zainstalować go ponownie.

3. Zainstaluj karnisz zgodnie z instrukcjami producenta. Najczęściej konieczne jest zamontowanie dwóch albo trzech wsporników w przypadku karniszy drążkowych lub w miejscach wskazanych na karniszu szynowym. Pamiętaj o odpowiednim dobraniu kołków montażowych.

Samodzielny montaż karnisza nie powinien być więc zatem żadnym problemem, gdy do dyspozycji ma się niezbędne narzędzia jak wiertarka, wkrętak, narzędzia do mierzenia.