quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Odwodnienie liniowe
Dom

Odwodnienie liniowe – nie tylko dla posesji!

Idea budowy odwodnień liniowych nie powinna być przez nikogo kwestionowana. Instalacje odwodnieniowe składają się ze specjalnych korytek, którymi odprowadza się wodę do ścieków. Najczęściej przykrywa się je specjalną kratownicą, która chroni korytka przed uszkodzeniem i zanieczyszczeniem.

Gdzie montuje się odwodnienia liniowe?

Za pomocą odwodnień liniowych zabezpiecza się przed zalaniem chodniki, drogi dojazdowe, a nawet ogrody i pojedyncze rabaty. Instalacje odwodnieniowe coraz częściej montuje się również w domu. Zwykle mają one konstrukcję punktową, ale inwestorzy decydują się też na montaż wariantu liniowego. Oczywiście wymusza to na nich konieczność właściwego ukształtowania podłoża. W przypadku odwodnień liniowych posadzka będzie pochyła na całej swej długości. Z takich rozwiązań korzysta się często w łazienkach, ale też w garażach i podjazdach do nich (zwłaszcza gdy garaż jest zabudowany pod ziemią, na wysokości piwnicy).

Kiedy należy przygotować odwodnienie liniowe?

W przypadku małych działek posiadanie odwodnienia liniowego jest w zasadzie obowiązkiem. Kiedy jeszcze warto zdecydować się na ich zamontowanie?

  1. W przypadku niekorzystnego ukształtowania terenu. Jeśli posesje sąsiadów znajdują się wyżej, to montaż własnego odwodnienia jest jedyną, skuteczną szansą na zabezpieczenie się w przypadku intensywnego deszczu.
  2. Jeśli garaż lub wejście do domu znajduje się niżej niż resztą posesji. Dzięki temu uniknie się zalania garażu lub przedsionka domu.
  3. Jeśli na posesji znajduje się przestrzeń parkingowa. Zastosowanie odwodnienia liniowego pozwoli nie tylko odprowadzić bezpiecznie wodę, ale też pomoże uniknąć zamarznięcia parkingu i zmniejszyć ryzyko poślizgu.
  4. Kiedy posesja znajduje się na gruncie słabo przepuszczającym wodę lub też jest w dużej mierze pokryta betonem, płytkami itd. Mowa tu oczywiście o działkach z podłożem gliniastym, których retencja jest bardzo niska.
  5. W łazience. Dzięki zastosowaniu odwodnienia liniowego można łatwo odprowadzić wodę pozostałą po kąpieli, praniu itd. Szybsze odprowadzenie wody to także gwarancja bezpiecznego poruszania się po kafelkach.
  6. W garażu. Odwodnienie liniowe warto też postawić w garażu. Dzięki niemu można szybko pozbyć się wody pozostałej na aucie np. po opadach śniegu. Linia odwadniająca sprawdzi się również wtedy, gdy wewnątrz garażu znajduje się miejsce do mycia auta.

Inwestując w odwodnienia liniowe, warto postawić na rozwiązania kompleksowe. Firma Rurex ma w swej ofercie kompletne zestawy instalacji odprowadzania wody, które różnią się wytrzymałością, zastosowaniem i wydajnością przeliczaną na wybraną jednostkę czasu.