quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Wady i zalety piecy gazowych
Zakupy

Wady i zalety piecy gazowych do centralnego ogrzewania

W obliczu dużego problemu smogowego i ograniczeń z tym związanych, najczęściej wybieraną alternatywą dla kotłów węglowych są piece gazowe do centralnego ogrzewania. Rozwiązanie to jest chętnie wybierane ze względów nie tylko ekologicznych, niesie ono bowiem ze sobą również szereg zalet i ułatwień codziennego życia.

Jaki piec gazowy wybrać do ogrzania domu?

Zakup pieca nie jest wcale prostą sprawą. By dokonać wyboru, który spełni nasze oczekiwania i zapewni ciepło w domu, urządzenie musi mieć konkretne parametry. Jednym z najważniejszych jest moc kotła. Musi być optymalnie dopasowana do wielkości domu, w przeciwnym razie zużycie gazu może okazać się wysokie.

Ważnym czynnikiem jest także zakres modulacji grzewczej, dzięki czemu kocioł gazowy dopasuje ilość wytwarzanego ciepła do zapotrzebowania. Jeśli zakres modulacji jest duży, piec będzie się rzadziej załączał i zużywał mniej gazu, co pozwoli na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Jeżeli zależy nam, by piec dostarczał ciepłą wodę do domu, powinniśmy wybrać kocioł dwufunkcyjny, a dodatkowo zwrócić uwagę na parametry określające jego wydajność w l/min.

Ile kosztuje piec gazowy?

W zależności od modelu, funkcji i parametrów technicznych, ceny pieców gazowych osiągają dużą rozpiętość. Najtańszy kocioł gazowy dostaniemy już w cenie około 2 tys. zł, bardziej wyspecjalizowane mogą kosztować nawet 20 tys. zł.

Zalety i wady kotłów gazowych

Piece gazowe do centralnego ogrzewania cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Jest to spowodowane po części zakazami i ograniczeniami w kwestiach ogrzewania domu węglem i zanieczyszczania środowiska. Jednak nie tylko ten czynnik waży na tym, że coraz więcej osób decyduje się na zakup kotła gazowego.

Ogrzewanie domu za pomocą pieca gazowego niesie ze sobą wiele zalet:

  • urządzenia te są właściwie bezobsługowe, działanie pieca jest całkowicie zautomatyzowane,

  • większy porządek w domu, nie trzeba czyścić pieca z popiołu ani składować drewna czy węgla,

  • piece gazowe często zajmują mniej miejsca niż te zasilane paliwem stałym,

  • są przyjazne dla środowiska.

Instalacja kotła gazowego wiąże się też z kilkoma wadami. Są to między innymi:

  • wysokie koszty inwestycji,

  • ceny gazu zależne od sytuacji politycznej,

  • konieczność podłączenia sieci do gazociągu bądź postawienie na działce specjalnego zbiornika na gaz,

  • ograniczenia logistyczne w dostępie do gazu ziemnego,

  • wysokie rachunki za ogrzewanie w przypadku niewystarczającego ocieplenia domu.

Pomimo wad piecy gazowych, przeżywają one swój renesans i bardzo często w nowo wybudowanych domach, instalowany jest właśnie ten typ ogrzewania. Wygoda, oszczędność czasu i ekologia decydują o tym, że to właśnie gazem chcemy ogrzewać nasze domy.