quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

jak zrobić półki na książki
Wnętrza

Wyjaśniamy, jak zrobić półki na książki

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić półki na książki. Można śmiało powiedzieć, że w każdym domu przyda się półka lub regał na książki. Można zamówić meble na wymiar u stolarza lub kupić gotowy model. Można też własnymi siłami wykonać regał na książki, jeśli ma się przynajmniej odrobinę chęci.

Przygotowanie półki na książki

W tym artykule wyjaśnimy, jak zrobić regał, który będzie maksymalnie funkcjonalny. Warto mieć na uwadze, że regał to mebel, który może być wykonany na wiele sposobów. Dużym uznaniem cieszą się również konstrukcje, które wykorzystują surowce wtórne, czyli skrzynki, palety oraz drabinę. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że przy użyciu pasków także można wykonać regał na książki. Każdy powinien znaleźć opcję najlepszą dla siebie, ponieważ rozwiązań jest wiele. Od wykonania projektu należy rozpocząć wykonanie regału na książki. Warto podkreślić, że na papierze milimetrowym można rozrysować cały projekt. Trzeba jednak pamiętać o uwzględnieniu wszystkich wymiarów. Trzeba też wziąć pod uwagę to, gdzie później umieścisz gotowy mebel. Narzędzia będą oczywiście potrzebne do wykonania półki na książki. Zestaw majsterkowicza powinien obejmować brzeszczoty, krążki ścierne, młotek, miarkę, poziomnicę oraz akumulatorową wiertarko-wkrętarkę. Niezbędna jest również miarka, którą można zakupić w niskiej cenie. Potrzebujesz płyt pilśniowych oraz desek drewnianych, żeby zbudować regał na książki. Można także kupić półki gotowe, czyli docięte na wymiar. Klejem do drewna można sklejać ze sobą elementy regału. Czas na zamocowanie półek na małych kołeczkach przychodzi po stworzeniu pełnej konstrukcji regału. Z płyty pilśniowej najlepiej wykonać tył regału. Przy pomocy lakieru lub bejcy do drewna można wykończyć drewniany regał na książki.

Montaż regału

Warto mieć na uwadze, że z drewnianych skrzynek można wykonać regał na książki. Wystarczy ułożyć skrzynki jedna na drugą i w ten sposób stworzymy prawdziwe półki. Stabilna konstrukcja powstanie, jeśli skręcisz ze sobą poszczególne skrzynki. Można je również po prostu poustawiać, jeśli potrzebujesz mobilnego mebla, który można łatwo dostosować do aranżacji wnętrza. Należy pamiętać, że dwie lub trzy półki można stworzyć z jednej palety. Papierem ściernym trzeba wyszlifować palety po docięciu. Dodatkowo należy je zabezpieczyć impregnatem do drewna, żeby przedłużyć żywotność. Prostownikami i wkrętami do drewna można połączyć ze sobą poszczególne elementy konstrukcji. Drewnianą drabinę można wykorzystać do stworzenia półki. Osoby, które mają do dyspozycji drabinę rozkładaną w formie odwróconej litery „V” to na jej szczeblach trzeba zamontować deski, które będą służyć jako półki. W ten sposób można bardzo szybko zbudować funkcjonalny regał. Użycie mocnych pasków skórzanych jest ciekawym pomysłem na wykonanie półki na książki. Zamiast pasków skórzanych można użyć taśmy lub pasków syntetycznych. Dwa paski o wymiarach 150 x 3 cm będą potrzebne do wykonania mebla. Wystarczy złożyć na pół każdy z pasków. Otwór w miejscu zgięcia pasów można wykonać wiertarką. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak zrobić półkę.