quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

rośliny na skarpy
Wnętrza

Jakie rośliny najlepiej wyglądają na skarpach?

Piękny, efektowny ogród z bujną roślinnością jest marzeniem wielu osób. Coraz więcej właścicieli domków decyduje się na to, by nawiązać współpracę ze świetnymi fachowcami, którzy krok po kroku idealny ogród na wiele lat. Nie oznacza to jednak, że nie można samemu zaprojektować ogrodu chociażby na skarpie. Jakie rośliny będą wówczas najodpowiedniejsze? Jak stworzyć miejsce, które będzie azylem dla wszystkich domowników? Odpowiedź poniżej.

Rośliny na skarpy

Wiele osób uważa, że wzgórza są przeszkodą dla większości roślin. Istnieje bowiem przekonanie, że rośliny najlepiej rosną na terenach płaskich i bez pagórków. Jeśli nie da się uniknąć wzniesienia, najlepiej jest stworzyć nachylenie, aby rośliny mogły rosnąć naturalnie. Aby zrobić zbocze, wyrównanie gruntu pomoże roślinom w łatwym i szybkim wzroście. Po wyrównaniu terenu należy przygotować glebę pod rośliny dodając materię organiczną i dobry drenaż. Przestrzeganie tych kroków z pewnością ułatwi uprawę zdrowych roślin na rozmaitych skarpach i wniesieniach.

Skarpy w ogrodzie – czy to dobry pomysł?

Ogród na skarpie prezentuje się bardzo nowocześnie. Mnóstwo osób obawia się jednak tego, że wiele roślin nie będzie rosnąć w tak specyficznych warunkach. Rośliny bowiem potrzebują odpowiedniego drenażu i składników odżywczych. Dzięki temu nie „umrą” w porze deszczowej lub po mroźnej zimie. Systemy odwadniające muszą być zainstalowane przed sadzeniem, aby nadmiar wody nie uszkodził korzeni roślin w porze deszczowej lub po intensywnych opadach śniegu. Systemy te muszą również zapobiegać gromadzeniu się błota na zboczu, ponieważ blokuje to dotarcie światła słonecznego do korzeni roślin i naraża je na szkodniki i choroby. Najlepiej dobrze przygotować skarpy zanim posadzi się na nich jakiekolwiek rośliny. Rośliny rosnące naturalnie na skarpach są o wiele zdrowsze niż te sztucznie rosnące na sztucznych zboczach – zbocza zagrażają ich naturalnym wzorcom wzrostu i zdrowiu. Ponadto, najlepiej postawić na niskie krzewy oraz kwiaty na wszelkiego rodzaju wzniesieniach. Sadzenie drzew w tego typu miejscach zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.

Sprawdź również jak zagospodarować skalniak w ogrodzie

Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?

Zdecydowana większość poleca klientom, by na skarpach posadzić różnego rodzaju krzewy (iglaste, liściaste itp.). W tego typu miejscach doskonale sprawdzą się między innymi: jałowiec płożący, kosodrzewina, berberys, barwinek pospolity, tojeść rozesłana oraz wiele innych. Bardzo często na przydomowych skarpach można dostrzec: irgi, żywotniki, róże okrywowe, pięciornik krzewiasty, cis pospolity Repandens, trzmielina Fortune`a. Warto skrupulatnie dobierać rośliny do tego rodzaju miejsc, by mieć pewność, że będą one dobrze funkcjonować w takich warunkach. Nie oznacza to jednak, że nie można na skarpach zasadzić kwiatów. Bodziszek kantabryjski z pewnością upiększy każdą skarpę.

rośliny na skarpy

Każdy, kto zdecyduje się na różnego rodzaju roślinność na skarpie, z pewnością już po kilku miesiącach będzie mógł cieszyć się efektownym wzniesieniem, które upiększy ogród.

Przeczytaj również https://homedelight.pl/szalwia-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie-uprawa/