Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś
Nieruchomości obliczanie powierzchni użytkowej

Jak wygląda obliczanie powierzchni użytkowej?

Data publikacji 6 sierpnia 2022

Wiele osób nie ma pojęcia, czym jest powierzchnia użytkowa domu. Jest to z reguły podstawowy parametr, który musimy wziąć pod uwagę przy zakupie nieruchomości.

Czym jest powierzchnia użytkowa?

Powierzchnia użytkowa budynku jest też istotna dla osób starających się o kredyt w banku. Zdarzają się sytuacje, że wartość podana w projekcie znacząco różni się od realnej wartości. Główną przyczyną mogą być różnice pomiędzy różnymi metodami pomiaru. Wielkość powierzchni użytkowej też nie jest łatwo ustalić. Jest to nieco skomplikowane i może być to przeszkoda dla osób początkujących i mało doświadczonych. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że w trakcie budowy domu powierzchnia użytkowa również może ulec zmianie. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega obliczanie powierzchni użytkowej, a także podpowiemy, jak najlepiej się do tego zabrać.

Należy pamiętać, że powierzchnię użytkową budynku można podzielić na powierzchnię użytkową pomocniczą oraz powierzchnię użytkową podstawową. Powierzchnia użytkowa podstawowa ma spełniać potrzeby wyznaczone konstrukcji według projektu. Warto podkreślić, że te powierzchnie wcale nie muszą być przekryte i zamknięte. Salony, sypialnie i pokoje zaliczmy do powierzchni użytkowej podstawowej dla domu jednorodzinnego. Funkcję służebną wobec powierzchni użytkowej podstawowej spełnia powierzchnia użytkowa pomocnicza. Nie jest związana z realizacją funkcji, które zgodnie z projektem są wyznaczone budynkowi. Takie pomieszczenia, jak kuchnia, spiżarka, garaż, magazyn opału, WC oraz schody zaliczamy do powierzchni użytkowej pomocniczej. Do tego można też dołączyć tarasy oraz balkony. Do powierzchni usługowej zaliczana jest z kolei kotłownia.

Zobacz także jak ukryć kable od telewizora

powierzchnia użytkowa domu

Do czego jest potrzebna powierzchnia użytkowa?

W pomieszczeniu gospodarczym również może być umiejscowiony piec grzewczy i wtedy powierzchnię zajętą przez piec zaliczamy do usługowej powierzchni. Do powierzchni użytkowej pomocniczej zalicza się resztę tego pomieszczenia. Ścianek działowych trwałych oraz ścian wewnętrznych niekonstrukcyjnych nie wlicza się do powierzchni użytkowej. Tak samo nie wlicza się powierzchni, przez które nie można przejść oraz rzutu otworów na okna i drzwi. Można powiedzieć, że do powierzchni użytkowej budynku zaliczamy wszystkie pomieszczenia w domu jednorodzinnym z wyjątkiem kotłowni.

Należy pamiętać, że wysokość każdego pomieszczenia powinna wynosić przynajmniej 1,90 m. Powierzchnie tarasów, logii i balkonów i powierzchnie zajęte przez szafy wnękowe też zaliczamy do użytkowej powierzchni. Niemałe trudności może sprawić naliczanie powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. To sprawia, że trochę się mogą pogubić osoby, które wybierają projekty domów. Według różnych praw i norm można obliczać tę powierzchnię w świetle obowiązujących przepisów. Nie ma niestety jednolitego i obowiązującego przepisu. Najlepiej znać różne normy oraz przepisy, które określają użytkową powierzchnię. Taka informacja może pomóc przy osobom, które zaciągają kredyty w ocenie ich zdolności kredytowych. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak się oblicza powierzchnię użytkową domu.

Sprawdź również https://www.quality-home.pl/dodatki-do-szarego-salonu-co-warto-wybrac/

Redakcja quality-home.pl

Nasi doświadczeni specjaliści oferują rzetelne doradztwo oraz cenne wskazówki, które pomogą Ci w każdym aspekcie związanym z budową, zarządzaniem nieruchomościami oraz urządzaniem przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?