Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś
Nieruchomości

Jak kupić działkę budowlaną, by potem nie żałować

Data publikacji 1 grudnia 2020


Kupno działki budowlanej to poważna decyzja. Wiąże się to nie tylko ze sporym wydatkiem finansowym, ale także z wyborem miejsca zamieszkania na wiele lat. Jej wybór musi być bardzo starannie przemyślany.

Jak szukać działki budowlanej?

Przed przystąpieniem do poszukiwań działki budowlanej należy najpierw określić jej wielkość i cenę, jaką jesteśmy w stanie za nią zapłacić oraz ewentualnie inne kryteria. Oczywiście trzeba zostawić jakiś margines na wybór.

Działki można szukać na dwa sposoby:

– samodzielnie,
– za pośrednictwem biura nieruchomości.

Pierwszy sposób jest bardzo czasochłonny. Nie tylko trzeba przeglądnąć dziesiątki a może i setki ofert w internecie, ale także osobiście oglądnąć najciekawsze propozycje. Zajmuje to kolejne godziny i wiąże się z kosztami.

Poszukiwania za pośrednictwem biura nieruchomości są znacznie prostsze. Pośrednik przedstawi tylko te oferty, które spełniają wszystkie kryteria. Bardzo często nie pobierze też prowizji, bo tę zapłaci sprzedający.

Kupno działki budowlanej

Jak kupić działkę budowlaną, by później nie żałować? Przede wszystkim najpierw trzeba sprawdzić w planach zagospodarowania przestrzennego, czy na działce można wybudować dom i czy nie jest to czymś obwarowane. Warto także sprawdzić, jakie jest przeznaczenie działek sąsiadujących, by nie okazało się, że za parę lat będzie obok przebiegała ruchliwa trasa.

Wszystkie te informacje znajdziemy na wyrysie z planu zagospodarowania miejscowego wraz z opisem. Jeżeli gmina nie posiada planu zagospodarowania miejscowego, to należy wystąpić o warunki zabudowy na danej działce. Niestety może trwać to nawet pół roku.

Przed zakupem warto także uzyskać z wydziału geodezji mapkę działki, będą na niej zaznaczone dokładne granice działki, rodzaj gleby, drogi i infrastruktura techniczna.

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie ksiąg wieczystych, kto jest właścicielem prawnym i czy działka nie jest obciążona jakimiś zobowiązaniami. W sytuacji kiedy działka ma kilku właścicieli, każdy z nich musi wyrazić zgodę na jej sprzedaż i złożyć podpis na umowie notarialnej.

Najczęściej wszystkie te dokumenty przygotowuje sprzedający, wystarczy sprawdzić tylko ich aktualność.

Uzbrojona czy nie?

Ta decyzja jest bardzo ważna. Wprawdzie działki uzbrojone są droższe, ale za to później jest znacznie mniej załatwiania formalności oraz mniejsze koszty. Czasami przyłączenie mediów do działki jest droższe niż cena samej działki. Działka uzbrojona pozwala także na szybkie rozpoczęcie budowy upragnionego domu.

Najtańszą opcją zakupu działki jest kupno działki rolnej i przekształcenie jej w budowlaną, oczywiście o ile jest to możliwe.

Redakcja quality-home.pl

Nasi doświadczeni specjaliści oferują rzetelne doradztwo oraz cenne wskazówki, które pomogą Ci w każdym aspekcie związanym z budową, zarządzaniem nieruchomościami oraz urządzaniem przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?