quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Wnętrza

Jakie ustawienie mebli w pokoju jest najlepsze dla salonu?

Bardzo często zaaranżowanie salonu to dla nas nie lada wyzwanie. Jest to przecież pomieszczenie, w którym najczęściej całą rodziną spędzamy najwięcej czasu. Dodatkowo musi on być funkcjonalny i spełniać wiele roli. Nie tylko relaksacyjną, ale często również jadalnianą oraz odpowiednią dla naszych dzieci, które uwielbiają bawić się w salonie. Jakie jest więc optymalne ustawienie mebli w pokoju tak, aby był on funkcjonalny oraz przestronny? Istnieje kilka prawidłowych zasad ustawienia mebli, tak by pasowały one do reszty pomieszczeń oraz do stylu życia osób, które z salonu będą korzystały.

Strefy w pokoju dziennym

Jest to pokój w naszym mieszkaniu, który najczęściej wykorzystujemy bardzo różnorodnie. Salon to miejsce zabaw z dzieckiem, ale również spotkań towarzyskich i wieczornego relaksu po całym dniu pracy. Od tego, jak spędzamy w nim czas, najbardziej zależy, jakie strefy powinniśmy w nim zaplanować i która z nich jest dla nas najważniejsza. Dodatkowo niesamowicie ważnym czynnikiem jest układ drzwi oraz okien. Dobrze zaprojektowany salon to taki w którym tak zwane trasy komunikacyjne nie przecinają poszczególnych stref. W zależności od jego układu powinniśmy pogrupować wyposażenie i umeblować salon w jedną, dwie lub nawet więcej stref funkcjonalnych.

Jak umeblować pokój dzienny

Na początek należy wyznaczyć dominujące przeznaczenie naszego salonu i to na jego podstawie zaaranżować resztę pomieszczenia. Istnieje kilka podstawowych rozwiązań:

1. Strefa zaaranżowana wokół punktu centralnego

Jest to chyba najbardziej klasyczny układ mebli, skupiający się wokół głównego elementu pokoju. I co ciekawe mogą to być rzeczy zupełnie różne ja na przykład okno, kominek, telewizor itd. Dobrym rozwiązaniem przy takiej aranżacji jest zakup mebli mobilnych, które pozwolą nam dostosować układ do aktualnych potrzeb.

2. Strefa przystosowana do spędzania czasu z najbliższymi

Rozwiązanie idealne dla tych, którzy bardzo często zapraszają gości lub spędzają dużo czasu razem z rodziną. Wymaga ona takiego umeblowania pokoju, który pozwoli skupić się w kręgu. Meble wypoczynkowe powinny znajdować się wokół centrum, którym zazwyczaj jest stolik. Ważne jest także zachowanie odpowiednich odległości między meblami, aby nie utrudniać komunikacji.

3. Strefa przystosowana i bezpieczna dla dzieci

Każdy, kto posiada w domu maluchy, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla nich osobna strefa w salonie. Nie musi to być duża przestrzeń, czasem wystarczy dywan oddzielony od reszty pokoju meblem na przykład stolikiem. Decydując się na takie rozwiązanie, dobrze zapewnić dzieciom również miejsce do przechowywania zabawek, takie jak na przykład mały regał. Pomoże to w odpowiedniej organizacji przedmiotów oraz ochroni przed nadmiernym bałaganem.