quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

belki stropowe
Dom

Dlaczego warto zastosować belki stropowe Teriva przy budowie domu?

Belki stropowe teriva są powszechnie stosowane przy budowie domów jednorodzinnych, domów bliźniaczych i w zabudowie szeregowej. Zastanawiasz się, czy warto je wykorzystać na Twojej budowie? Chcesz się dowiedzieć czy belki stropowe Teriva będą dobrym rozwiązaniem dla Twojego domu? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Jak zbudowane są stropy Teriva?

System Teriva zalicza się do stropów gęstożebrowych. Jego głównym elementem są belki, pomiędzy którymi układa się pustaki. Belki żelbetonowe stanowią konstrukcję nośną, natomiast pustaki keramzytowe lub betonowe, o różnej wysokości, stanowią wypełnienie stropu.

Układanie stropu Teriva jest bardzo proste, a cały system montuje się ręcznie. Belki stropowe kotwi się do ścian nośnych konstrukcji lub podciągów, a dopiero później rozkładane są pustaki stropowe. Ostatnim krokiem przy budowie stropu Teriva jest zabetonowanie go warstwą nadbetonu. Dzięki czemu konstrukcja jest wytrzymała i sztywna.

Czym są belki stropowe Teriva?

Jak wspomniano wcześniej, stanowią one konstrukcję nośną stropu. Belka stropowa Teriva składa się z dwóch części dolnej i górnej. W dolnej części — stopce — wykonanej z żelbetonu znajduje się zbrojenie. Górną część belki stanowią natomiast kratownice przestrzenne.

Jednym z głównych producentów tego systemu w Polsce jest firma Pekabet, która produkuje belki stropowe wysokiej jakości w długościach od 150 nawet do 780 cm. Ich długość rośnie skokowo co 30 cm, natomiast waga najkrótszego elementu wynosi około 20 kg, a najdłuższego blisko 150 kg. Oczywiście waga rośnie proporcjonalnie do długości belek.

Zalety belek stropowych Teriva

System stropów Teriva posiada wiele zalet, wśród których należy wyróżnić te najważniejsze:

  1. Łatwość montażu. Do montażu belek i pustaków Teriva nie potrzeba ciężkiego sprzętu, a większość prac wykonuje się ręcznie.
  2. Niewielki ciężar. Pojedyncze belki nie są ciężkie (zależnie od długości), natomiast pustaki, jak sama nazwa wskazuje, to bloczki, które w środku są puste.
  3. Łatwy transport i składowanie elementów.Podział na elementy: belki i pustaki powoduje, że łatwo je przewozić i magazynować.
  4. Dobra izolacyjność termiczna i akustyczna. Dobrze izolują przed utratą ciepła, a przy zastosowaniu odpowiednich bloczków można uzyskać wysoką izolację akustyczną.
  5. Bezpieczeństwo. Strop Teriva jest wytrzymały, posiada wysoką odporność ogniową i jest odporny na czynniki atmosferyczne.
  6. Modułowa budowa. Dostępność i różnorodność rozmiarów daje możliwość wykorzystania belek Teriva do konstrukcji stropów o nietypowych kształtach i wymiarach. Zatem można je dobrać do indywidualnych potrzeb, zależnie od wymagań inwestora.
  7. Cena. Są to tanie elementy budowlane.

Zatem jeśli poszukujesz elementów konstrukcyjnych do budowy stropu Twojego domu, warto zastosować system Teriva. Masz jeszcze jakieś pytania albo potrzebujesz pomocy w doborze pustaków lub belek stropowych? Zapraszamy do kontaktu z działem handlowym Pekabet.