quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Kupno własnego mieszkania
Dom

Kupno własnego mieszkania – za i przeciw

Jeśli wynajmujesz mieszkanie od jakiegoś czasu i zaczynasz mieć wrażenie, że właściciel trzyma cię tam, dopóki nie znajdzie odpowiedniego najemcy, który będzie w stanie zapłacić więcej, być może nadszedł czas, aby pomyśleć o zakupie własnego mieszkania.

Stanie się właścicielem, a nie najemcą ma wiele plusów. Jeśli kupisz zamiast wynajmować, zyskasz spokój ducha, który wiąże się z wiedzą, że nikt nie może wyrzucić cię na ulicę lub podnieść czynszu o podwójne cyfry każdego roku. Wynajmowanie nie jest koniecznie złe; może po prostu nie być dla Ciebie w tym momencie życia. Ale czytaj dalej, by dowiedzieć się, z jakich względów kupno nowego mieszkania może być dla Ciebie atrakcyjną opcją.

Czy warto kupić mieszkanie?

Kupując mieszkanie dajesz sobie duże poczucie bezpieczeństwa. Po tym jak spłacisz swoje mieszkanie, będzie ono naprawdę twoje. Nikt nie może cię wyrzucić i zmusić do przeprowadzki, a ty nie będziesz musiał się martwić o to, że właściciel podniesie twój czynsz o 10 lub 20 procent każdego roku, ponieważ koszty idą w górę.

Własne mieszkanie to zdecydowanie większa autonomia w kwestii urządzania własnych czerech ścian. Możesz dekorować je jak chcesz. Posiadając własny apartament w Warszawie nie będziesz musiał się martwić o uzyskanie pozwolenia od właściciela przed pomalowaniem ścian lub dodaniem kilku zdjęć. Możesz również dowolnie zmieniać układ mebli, na co większość wynajmujących nie pozwala. Możesz wprowadzić zmiany, które będą pasowały do Twojego stylu życia i upodobań: Możesz zainstalować półki na książki od podłogi do sufitu, dodać domowe biuro, zainstalować siedzenie w oknie – wszystko według Twojego uznania.

Nie bez znaczenia są także kwestie finansowe. Podczas gdy wynajem mieszkania jest kosztowny w każdej chwili, zakup nieruchomości może być dobrym sposobem na ulokowanie oszczędności i być dobrą inwestycją w przyszłość. Ceny nowych nieruchomości od kilku lat systematycznie rosną, co sprawia, że kupno mieszkania dziś oznacza możliwość sprzedania go drożej w przyszłości i wypracowanie realnych zysków.

Dostosuj mieszkanie do swojego stylu życia

W niektórych chwilach naszego życia atrakcyjniejszą opcją może wydawać się wynajem mieszkania. Jest tak jednak głównie wtedy, kiedy nie jesteśmy ustatkowani i dopiero poszukujemy swojej drogi w życiu.

Jeśli jednak uważasz, że będziesz w mieście przez co najmniej pięć lat i myślisz o tym, że wypadałoby już zacząć prowadzić spokojniejsze życie, może warto kupić swoje własne miejsce, zwłaszcza jeśli znajdziesz dobrą ofertę nowego mieszkania.

Jeśli kupisz mieszkanie w dobrej lokalizacji, nie będziesz musiał podróżować zbyt daleko, aby dostać się rano do pracy. Możesz również chodzić lub jeździć rowerem, aby odwiedzać przyjaciół i brać udział w innych zajęciach z dala od domu. Wiele dobrych restauracji i sklepów znajduje się w odległości spaceru. Jeśli kupisz mieszkanie w dobrej okolicy, możesz również być w stanie wynająć niektóre pokoje, być może współlokatorowi lub tymczasowemu najemcy, co może pomóc w opłaceniu rachunków.

Możesz dowolnie zmieniać swoje mieszkanie

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, ponosisz za nie odpowiedzialność. Są tego różne konsekwencje. Naprawy i renowacje są wówczas pod twoją kontrolą. Jeśli kupisz mieszkanie, a deska ścienna lub płytki prysznicowe łuszczą się, możesz zadzwonić do wykonawcy i kazać mu przyjść i dokonać napraw. Możesz też zainstalować nowe szafki, wyłożyć kuchnię i łazienkę płytkami, pomalować ściany, co tylko zechcesz. Możesz również dokonać długoterminowych ulepszeń w mieszkaniu. Możliwość swobodnego kształtowania własnej przestrzeni daje duży komfort.

Wynajmując mieszkanie nie możemy sobie pozwolić na tak odważne innowacje. Twój właściciel może zmusić cię do zapłacenia za te remonty, ale będziesz musiał poczekać, aż będzie go stać na zatrudnienie wykonawcy i zatwierdzenie pracy, co może zająć miesiące.