quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Nawozy do ogrodu
Ogród

Nawozy do ogrodu – co musisz o nich wiedzieć i jak prawidłowo je dobierać?

Warunkiem niezbędnym w rozwoju roślin są składniki odżywcze. Wielu rolników i pasjonatów ogrodnictwa – ze względu na pogarszającą się jakość gleb – wykorzystuje specjalistyczne lub uniwersalne środki do nawożenia. Dyskusje między właścicielami ogrodów często sprowadzają się wyłącznie do wyboru formy, ale nie uwzględniają wygody użytkowania czy specyficznych warunków glebowych.

Nawozy Azofoska – co zawierają?

W literaturze znajdziemy wiele pierwiastków potrzebnych w glebie do wzrostu roślin. Jednak trzy najważniejsze to: 

  • azot (N) przede wszystkim wymagany do wzrostu i zmiany koloru,
  • fosfor (P) istotny jako źródło energii i rozwoju sieci korzeni,
  • potas (K), który zwiększa odporność na skrajniejsze warunki termiczne (temperatury, wiatr).

Jeśli te trzy składniki są w niewystarczających stężeniach w glebie, wtedy nie można oczekiwać bujnej roślinności w ogrodzie.  Oczywiście  pozostałe pierwiastki (takie jak siarka, wapń, magnez) również są niezwykle istotne dla odpowiedniego rozwoju roślin. Co ciekawe  niektóre rośliny strączkowe pozyskują azot z atmosfery i naturalnie zaopatrują w niego glebę. Jednak obsadzenie ogrodu łubinem białym nie jest dla Ciebie pewnie oczekiwanym rozwiązaniem dla Twojego ogrodu. Azofoska – jak już nazwa wskazuje –  zawiera między innymi trzy najważniejsze pierwiastki  potrzebne do odpowiedniego wzrostu roślin.

Ważnym wskaźnikiem jakości gleby jest również jej pH. Musi być odpowiednie dla gatunku roślin w ogrodzie. W celu uzyskania odpowiedniego pH często konieczne jest nawożenie gleby.

Nawożenie gleby – wybrane sposoby

Sposoby nawożenia gleby można podzielić na te z wykorzystaniem naturalnych i sztucznych środków. Wśród naturalnych można wymienić np. kompost w tym min. skorupki jajek  czy posypywanie popiołem. Jednak chociaż te metody nie grożą przenawożeniem gleby to jednak są to metody mało precyzyjne . Jednocześnie efekty naturalnych nawozów są zauważalne dopiero po długim czasie (przez utrudniony dostęp wskazanych pierwiastków do gleby). Zbyt duże ilości stosowane w ogrodzie  mogą również sprzyjać   rozwojowi grzybów, czy chorobom roślin.

Decydując się na taki nawóz jak Azofoska można dostarczyć wszystkich najważniejszych składników za jednym zamachem., dzięki  temu  zastosowanie takiego nawozu jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Niewątpliwie także ich dużą zaletą jest oszcędność czasu. Dzięki swojemu bogatemu składowi Azofoska jest nawozem uniwersalnym, który nadaję się do stosowania pod warzywa, kwiaty a także drzewa i krzewy zarówno ozdobne jak i owocowe. Produkt też ma bardzo niewielką  zawartość chlorków, co pozytywnie wpływa na jakość owoców i  warzyw. Stosowanie takiego nawozu zgodnie z informacją od producenta  zapobiegnie  przenawożenie gleby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.