quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Zastosowanie muru łupanego
Dom

Zastosowanie muru łupanego do budowy ogrodzeń

Nowoczesne materiały budowlane muszą być nie tylko solidne i trwałe, ale również powinny posiadać odpowiednie parametry użytkowe. Przykładem takiego produktu pustak do tworzenia muru łupanego. Cechuje się on unikatowymi właściwościami oraz szeregiem potencjalnych zastosowań. Najczęściej wykorzystuje się go do tworzenia estetycznych ogrodzeń w oryginalnej, surowej formie. Powierzchnia muru łupanego jest niezwykle naturalna i przypomina w swojej formie rzeczywisty kamień. Co istotne, tego rodzaju mur przełamuje dotychczasowe tradycje architektoniczne i wprowadza dużo świeżości. Dlaczego tak się dzieje?

Jak niegdyś stosowano mury łupane?

Historia stawiania murów i ogrodzeń przy wykorzystaniu łupanego surowca ma bardzo bogatą przeszłość. Techniki architektoniczne, nawiązujące do tego stylu, miały swój początek w dawnych czasach, kiedy to człowiek nauczył się obrabiać kamień. Dzisiejsza architektura zdaje się odkrywać ten potencjał raz jeszcze. Choć współcześnie muru łupanego nie używa się już do budowy murów obronnych, budynków miejskich czy wiejskich chat – to jego zastosowanie wciąż jest niezwykle szerokie. Jednym z najbardziej efektownych zastosowań muru łupanego jest tworzenie oryginalnych ogrodzeń posesji. Dzięki różnorodności kształtów, kolorów i faktur, murek łupany umożliwia stworzenie niepowtarzalnej kompozycji. Co istotne, dziś nie używa się ciosanych kamieni, a specjalnie wytworzonych pustaków, np. w rozmiarach 8 cm lub 16 cm. Co warto wiedzieć o współcześnie wykonywanych murach?

  • Wykorzystuje się spersonalizowane kolory w różnych odcieniach.

  • Cechują się łatwym montażem dzięki zastosowaniu uniwersalnych pustaków.

  • Nie muszą być konserwowane, warto jednak zaimpregnować je po wzniesieniu.

Kto powinien zdecydować się na murki łupane?

Każdy, kto chce stworzyć unikatową i nowoczesną przestrzeń ogrodzeniową, powinien zainteresować się technologią murów łupanych. Jeśli marzysz o stworzeniu pięknego ogrodu, mur łupany może być doskonałym elementem, który wprowadzi harmonię z przyrodą. Z jego pomocą możesz wyznaczyć granice działki i zbudować piękne ogrodzenie w stylowym designie. Mur łupany doskonale współgra z zielenią, tworząc naturalny kontrast i nadając zielonej przestrzeni prawdziwego charakteru. Co ważne, murki łupane są nie tylko wytrzymałe, ale także i bezobsługowe. Nie muszą być w żaden sposób pielęgnowane. Od czasu do czasu zaleca się jednak oczyszczenie przestrzeni zewnętrznej, tak aby odświeżyć wygląd ogrodzenia. Na szczęście nie trzeba robić tego często.