quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Wnętrza

Projekt mieszkania na poddaszu – samodzielnie czy z architektem?

Poddasze może być wymarzoną przestrzenią do życia. Dla bardzo wielu osób skosy, z którymi mamy tam do czynienia, są bardzo urokliwe. Bywa i tak, że mieszkanie na poddaszu to tylko i wyłącznie konieczność. Ograniczona przestrzeń, związana z konstrukcją dachu, bardziej postrzegana jest jako problem, niż ciekawe rozwiązanie. W zależności od tego, jakie mamy pomysł na wnętrze na poddaszu, czasami lepiej skorzystać z pomocy architekta, który będzie wsparciem podczas tworzenia projektu.

Projekt mieszkania na poddaszu

Mieszkanie na poddaszu może być przytulne albo nowoczesne. Może mieć charakter loftowy, skandynawski lub klasyczny. Tak naprawdę opcji i pomysłów jest wiele. Najczęściej poddasza są do wynajęcia w przestrzeniach takich jak na przykład kamienice. Same w sobie są one bardzo kuszące, często oferują cudowny widok na miasto, przywodząc na myśl piękne apartamenty gdzieś w największych stolicach Europy. Żeby jednak nasze mieszkanko na poddaszu miało właśnie taki klimat, trzeba je po prostu dobrze zaaranżować. To nie zawsze jest takie proste, ponieważ układ ścian i skosy mocno ograniczają. W ten sposób traci się przestrzeń. Kiedy warto postawić na projekt mieszkania na poddaszu od architekta? Bez wątpienia wtedy, gdy przestrzeń ma być jak najbardziej użyteczna. Jeżeli mieszkanie na poddaszu kupuje się na stałe, planując tam lokum dla całej rodziny, warto poprosić o wsparcie. Wtedy łatwiej będzie zorganizować sypialnię, pokój dla dziecka, salon albo domowe biuro.

Urokliwe mieszkanie na poddaszu

Charakterystyczne skosy, które można znaleźć właśnie na poddaszu, powodują, że wnętrze zawsze wydaje się bardziej przytulne. Teraz wszystko trzeba jeszcze rozegrać odpowiednimi kolorami, fakturami. Niestety malutkie mieszkania na poddaszu czasami wydają się mocno zagracone. Trzeba zatem również zachować pewien umiar. Architekt podpowie, w jaki sposób zagospodarować taką przestrzeń, by była jasna, nie przytłaczała. Istotne są również aspekty techniczne. Nie da się ukryć, że poddasza są często niedogrzane. Współpraca z architektem może być świetnym rozwiązaniem wtedy, gdy mieszkanie ma być komfortowe i przydatne do użytku przez cały rok. Specjalista pomoże dobrać metody ocieplenia, które wizualnie nie zabiorą jeszcze przestrzeni, natomiast doskonale spełnią swoją funkcję. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy urządzamy naprawdę niewielką przestrzeń gdzieś w kamienicy. Jeżeli chodzi o poddasza w domach prywatnych sprawa zwykle wygląda inaczej, ponieważ poddasza są tam rozległe. Taka przestrzeń jest dużo łatwiejsza w zorganizowaniu niż poddasze w kamienicy, w której najczęściej jest po prostu ciasno.