quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Budownictwo

Jak impregnować kostkę brukową?

Kostka brukowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do wyłożenia chodników oraz podjazdów. Wynika to zarówno z jej różnorodności, jak i wytrzymałości. O wytrzymałość należy jednak nieco zadbać, dzięki czemu kostka brukowa przez wiele lat będzie wyglądać jak nowa. Warto dowiedzieć się, jak impregnować kostkę brukową.

Korzyści z impregnacji kostki brukowej

Kostka brukowa jest wytrzymała, jednak w obliczu zmiennych warunków atmosferycznych po czasie może przestać odpowiednio się prezentować. Odpowiednie impregnowanie powierzchni bruku pozwoli tego uniknąć. Z impregnacji kostki oprócz zalet estetycznych wynika również wiele zalet bardziej praktycznych. Ponadto chroniona kostka mniej się brudzi oraz nie przepuszcza wilgoci, dzięki czemu zimą łatwiej usunąć z niej śnieg. Warto pamiętać o tym, że na zabezpieczonej powierzchni nie wyrastają mchy.

Przygotowywanie kostki brukowej do impregnacji

Należy pamiętać, że nie można tak po prostu przystąpić do impregnacji kostki brukowej, chyba że wcale nie zależy nam na efektach. W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się z powierzchni kostki brukowej wszelkich śmieci. Następnie warto umyć powierzchnię kostki, przecież nie chcemy zabezpieczać brudu. Nie należy jednak impregnować mokrego materiału, dlatego trzeba się upewnić, że będzie zdąży on wyschnąć po myciu.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności można użyć zakupionego produktu zgodnie ze znajdującym się na nim instrukcją. Po naniesieniu go na kostkę należy odczekać około dwunastu godzin, zanim wejdzie się na powierzchnię bruku. W przypadku jeżdżenia autem po kostce albo parkowania go na niej należy poczekać dwie doby.

Częstotliwość impregnowania kostki brukowej

Dla odpowiednich efektów należy powtarzać impregnowanie kostki brukowej co dwa-trzy lata. Takie postępowanie zapewni, że bruk będzie służyć nam przez długie lata i przy tym będzie odpowiednio się prezentować. Warto również zwrócić uwagę na porę roku – najlepiej wybrać wiosnę lub jesień. Z oczywistych względów nie należy robić tego zimą, gdy w każdej chwili może zaskoczyć nas śnieg. Ponadto kostka zaimpregnowana jesienią pomoże w pozbywaniu się tego właśnie śniegu.

Impregnaty barwiące a impregnaty bezbarwne

Impregnaty barwiące spodobają się wszystkim, których kostka brukowa już nieco zbladła. Niektóre sprawdzą się nawet do zmiany tego koloru. W sklepach można znaleźć impregnaty we wszystkich barwach, w których dostępne są kostki brukowe.

Jeżeli kolor kostki brukowej ani nie wyblakł, ani się nam nie znudził, wówczas lepiej wybrać impregnat bezbarwny. Istnieje kilka rodzajów takich produktów, a każdy z nich może dać nieco inny efekt. Każdy jednak zabezpieczy bruk.