quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Wnętrza

Jak optycznie powiększyć pokój? – 3 sprawdzone sposoby

Być może uważasz, że Twój pokój jest za mały. Być może czujesz się w nim przytłoczony, a przez to też nie jesteś zadowolony z jego wyglądu. W tym artykule zdradzimy Ci trzy najlepsze i najbardziej sprawdzone sposoby na to jak optycznie powiększyć pokój. Być może, któryś z nich doskonale sprawdzi się właśnie w Twoim przypadku.

Jasne kolory

Jeśli chcesz, by pomieszczenie wydawało się większe, to unikaj we wnętrzu ciemnych kolorów. Stawiaj na biel i jasne odcienie, które dobrze odbijają światło. Jasne odcienie powinny dominować w kolorach na ścianach, meblach oraz tekstyliach. Jeśli zależy Ci na ciemnych barwach, to wykorzystaj je w charakterze nielicznych mocnych akcentów, ale nie mogą zdominować wystroju. W pomieszczeniu możesz też wykorzystać akcenty złote i srebrne. Te kolory same w sobie są błyszczące i odbijają światło, co optycznie powiększa przestrzeń. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić, by efekt nie stał się karykaturalny i przesadzony.

Używaj luster

Lustra doskonale powiększają przestrzeń. Świetnie oszukują ludzkie oko. Warto wieszać lustra w takich miejscach, by mogły odbijać światło słoneczne lub to z lampy. Modne są lustra o dużej powierzchni, bez ram, które by je ograniczały. Takie, które mogą odbić dużo światła. Szczególnie dobre efekty dają lustra zawieszone blisko krawędzi ściany. Oszukują one ludzkie oko, bo dzięki temu zabiegowi wydaje się, że pomieszczenie ciągnie się dalej. To znana sztuczka wykorzystywana także w supermarketach. Najczęściej używa się jej do optycznego powiększania sklepowych lodówek. Skoro jednak metoda jest skuteczna, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś użył tej metody we własnym domu. Możesz też zawiesić na ścianach kilka luster, które będą zwielokrotniały odbicie. To spotęguje efekt, dzięki czemu będzie on spektakularny.

Unikaj przesady

Uważaj na to, by w pomieszczeniu nie znajdowało się zbyt wiele rzeczy. Jeśli pokój jest mały, a Ty na każdej ścianie ustawisz meblościanki, to z całą pewnością zrobi się ciasno. Jeśli pomieszczenie jest małe, to zachowaj umiar. Im mniej będzie w nim mebli, tym więcej przestrzeni pozostanie wolne. Dzięki temu będzie się wydawało, że całe pomieszczenie jest większe. Wybierając meble, stawiaj na takie o lekkiej konstrukcji. Ciężkie, rzeźbione szafy gdańskie z pewnością się nie sprawdzą w małym pomieszczeniu. Dobrze jest też wybierać w miarę możliwości niskie meble np. szafki, komody zamiast szaf stojących. To pojemne meble, które nie dają w pomieszczeniu uczucia zagracenia.