Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Zasady instalacji elektrycznej dla bezpiecznego domu.

Data publikacji 11 grudnia 2020


Instalacja elektryczna, to podstawowy element każdego domu. W końcu nie można obyć się bez energii elektrycznej na co dzień. Planowanie instalacji elektrycznej to dość skomplikowane zadanie, a osoba wykonująca takie zadanie nie może pozwolić sobie na błędy. Będą one w kolejnych latach o sobie przypominać.

Jakie więc są zasady instalacji elektrycznej?

Przewody elektryczne warto rozplanować przed przystąpieniem do prac. Chodzi tu nie tylko o to by mieć przy sobie potrzebne narzędzia do pracy, ale też pomyśleć gdzie przewody będą łatwo dostępne, jeśli zajdzie taka potrzeba oraz o tym by nie umieszczać ich tam gdzie w przyszłości możemy chcieć wykonać jakaś przeróbkę, np. zamocować półkę ścienną.

Przewody, warto zatem umieścić przy podłodze bądź pod sufitem. Dobrym miejscem może też być strefa niedaleko okien lub drzwi. Trzeba przy tym pamiętać, że przewody muszą zostać ułożone wzdłuż linii pionowych i poziomych.
Są też pewne miejsca w których nie powinno się prowadzić przewodów elektrycznych, jest to strefa poniżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych, jest to bowiem obszar mogący zostać zalany, a prąd w kontakcie z wodą może prowadzić nie tylko to spięć, ale też realnego zagrożenia zdrowia i życia.
Przewody gazowe, to kolejne miejsce przy których lepiej nie instalować elektryki, gdyż w razie uszkodzenia przewodu elektrycznego, pojawienie się iskier może mieć skutki w postaci nawet wybuchu.

Zasady instalacji elektrycznej- dane techniczne.

Przewody miedziane, to główny typ przewodów elektrycznych stosowanych w domu. Aluminiowe, są używane dużo rzadziej, a ich użycie jest dopuszczalne jeśli spełniają określone parametry, takie jak średnica przekroju przekraczająca 10mm2.

Przekroje żył mają najczęściej 1.5mm2 ,a prowadzące do gniazd 2.5mm2. Takie przewody mogą być płaskie lub okrągłe.
Żyły przewodów mogą być osłonięte izolacją różnej barwy w zależności od przeznaczenia.
Żyły fazowe osłania się izolacją czarną, brązową lub szarą. Niebieska jest przeznaczona dla żył neutralnych. Przewody ochronne są oznaczone barwą żółto- zieloną.
Trzeba pamiętać też o właściwym podłączeniu żył, gdyż błąd może skutkować porażeniem bądź brakiem przepływu prądu.

Przewody elektryczne łączy się w puszkach instalacyjnych. Puszki, są też niestety miejscem gdzie może dochodzić do ewentualnych awarii, dlatego nie można ich pokrywać warstwą tynku, muszą być łatwo dostępne.

Do łączenia przewodów trzeba stosować specjalne złączki, jest to bezpieczna i zalecana metoda w odróżnieniu od skręcania żył, które niestety wciąż się spotyka.

Redakcja quality-home.pl

Nasi doświadczeni specjaliści oferują rzetelne doradztwo oraz cenne wskazówki, które pomogą Ci w każdym aspekcie związanym z budową, zarządzaniem nieruchomościami oraz urządzaniem przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?