quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

adaptacja poddasza
Wnętrza

Adaptacja poddasza czyli projektowanie poddasza na potrzeby rodziny

Poddasze bywa bardzo cenną częścią domu. Czasem początkowo zapomniane, później okazuje się niezwykle przydatne. Adaptacja poddasza to duże wyzwanie, ale naprawdę warto je podjąć.

Pokój dla nastolatka

Poddasze idealnie nadaje się na pokój dla nastolatka. Zwykle powierzchnia tego pomieszczenia jest odpowiednia właśnie na pokój młodzieżowy. Również lokalizacja tego pokoju w zdecydowanej większości przypadków podoba się przedstawicielom młodego pokolenia. Skośny dach to duża zaleta. Projektowanie poddasza z pewnością stanowi duże wyzwanie dla architekta, ale być może rodzice samodzielnie poradzą sobie z tym zadaniem. Co powinno znaleźć się w pokoju dla nastolatka? Na pewno musi znaleźć się tam bardzo wygodne łóżko, aby dziecko mogło w czasie snu zregenerować siły. Sprawa dyskusyjną jest, czy w pokoju nastolatka może znajdować się telewizor. Wydaje się jednak, że jeśli dziecko ma nieograniczony dostęp do internetu poprzez posiadanie smartfona, telewizor w niczym już nie zaszkodzi. Warto zadbać o rośliny w pokoju nastolatka, zapewnione odpowiedni mikroklimat i pozwolą zrelaksować się tak jak na łonie natury.

Sprawdź również https://www.quality-home.pl/jak-odnowic-stare-drzwi-drewniane/

projektowanie poddasza

Czy na poddaszu jest bezpiecznie?

Na poddasze zazwyczaj wchodzi się po schodach, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Poddasze nie jest raczej odpowiednim miejscem na pokój dla dziecka, które może zrobić sobie krzywdę wchodząc i schodząc po schodach. Warto poczekać, aż maluch osiągnie odpowiedni wiek, a najlepszym pomysłem jest przeznaczenie poddasza dla nastolatków. Poddasze to pomieszczenie niezwykle klimatyczne, nie trzeba nawet kreatywnych pomysłów, aby mieszkało się tam miło i przyjemnie. Oddając do użytku poddasze użytkowe warto sprawdzić czy wszystkie materiały budowlane były bezpieczne. Warto zwrócić szczególną uwagę na rozkład mebli na poddaszu. Trzeba sprawdzić pod jakim kątem przez okno wpada słońce. Może ono przeszkadzać na przykład w nauce, w oglądaniu telewizji, w czytaniu książek. Dobrym pomysłem jest zakupienie odpowiednio dobranych rolet albo żaluzji.

Adaptacja poddasza a intymność nastolatka

Poddasze może być najlepszym pomieszczeniem w całym domu, właśnie ze względu na specjalny klimat, jaki to pomieszczenie posiada. Poddasze jest też nieco oddalony od pozostałych pokojów, dlatego młodzież może czuć się tam swobodnie. Nastolatek może bez obaw zaprosić znajomych i puścić głośniej muzykę. Warto zadbać o to, aby dzieci, niezależnie od wieku, czuły się w domu dobrze i swobodnie. Nie oznacza to oczywiście, że rodzice powinni zgadzać się na wszystkie zachcianki. Trzeba jednak traktować dzieci jak pełnoprawnych członków rodziny i liczyć się z ich potrzebami. W pewnym wieku każde dziecko powinno mieć już swój pokój. Nie zawsze w domu jest odpowiednia liczba pomieszczeń, dlatego czasami poddasze może uratować sytuację i rodzinne relacje. Remont poddasza z pewnością okaże się tańszy niż zakup nowego domu z większą liczbą pokojów. Warto zadbać o intymność swoich dzieci, aby miały one swoją przestrzeń i swoje miejsce do przechowywania przedmiotów i do życia.

Przeczytaj też z czym łączyć butelkową zieleń