quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Budownictwo

Jak wykonać ogrodzenie na nierównym terenie?

Ogrodzenie posesji to duże wyzwanie, trzeba dopasować je do aranżacji domu i otaczającej zabudowy. W przypadku płaskiego terenu nie stanowi to większego problemu. Trudności pojawiają się w przypadku terenu pochyłego.

Jak przygotować teren do budowy ogrodzenia?

Teren pod ogrodzenie trzeba najpierw przygotować i nie ma znaczenia czy jest on płaski czy z nachyleniem. Najpierw trzeba wytyczyć obrys ogrodzenia, najlepiej użyć do tego małych palików i sznurka. Następnie trzeba go oczyścić z gałęzi, kamieni, korzeni.

Kolejnym etapem jest wyznaczenie miejsc na montaż słupków narożnych i pośrednich oraz bramy i furtki. Wszystkie odległości muszą być dokładnie wymierzone.

Ogrodzenie można budować bez podmurówki lub z podmurówką. Znacznie lepszą opcją jest drugie rozwiązanie. Jest trochę droższe i wymaga więcej pracy, ale dzięki temu ogrodzenie jest w pełni stabilne i znacznie lepiej się prezentuje. Pod podmurówkę trzeba wykonać odpowiednie wykopy. Ich wielkość uzależniona jest od rodzaju podmurówki. Wykonywana z suchego betonu wymaga nie tylko większych wykopów, ale także wykonania szalunku i zbrojenia. Szybszym rozwiązaniem jest wykonanie podmurówki z gotowych prefabrykatów betonowych.

Ogrodzenie na nierównym terenie

Wykonanie ogrodzenia na nierównym terenie nie jest sprawą prostą i raczej trudno jest je wykonać samodzielnie. Chcąc mieć pewność, że końcowy efekt będzie zadowalający lepiej jest skorzystać z usług doświadczonych fachowców.

Ogrodzenie na nierównym terenie można wykonać dwoma metodami:

– równoległą,
– schodkową.

Metoda równoległa może być stosowana w przypadku nachylenia terenu nie przekraczającego 24 stopni. Linia ogrodzenia opada łagodnie zgodnie z pochyleniem terenu.

W przypadku terenu o większym pochyleniu stosowana jest metoda schodkowa, która jest znacznie trudniejsza, ale efekt wizualny jest bardzo dobry. Poszczególne przęsła obniżane są o taką samą wysokość regulowaną za pomocą podmurówki. U producentów ogrodzeń można zamówić gotowe elementy podmurówki na pochyłe tereny.

Samodzielnie czy wynajęcie firmy

Samodzielne wykonanie ogrodzenia z wykorzystaniem gotowych elementów jest zdecydowanie rozwiązaniem tańszym niż wynajęcie ekipy. Ma jednak swoje minusy, przede wszystkim jest pracochłonne i czasochłonne. Wymaga też pomocy drugiej osoby. Na prostym terenie nie sprawia większego problemu.

W przypadku terenu z nachyleniem lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie doświadczonej ekipy, często też jest tańsze. Wynajem maszyn do niwelacji terenu i wykonania wykopów jest bardzo duży, dodatkowo trzeba koordynować wszystkie prace. Wynajęta firma wszystkie prace wykona we własnym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.