quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Zakupy

Jakie rolety okienne wybrać do domu?

Rolety stanowią ochronę przed upałem w lecie, a w zimie zatrzymują ciepło. Dodatkowo są bardzo ładną dekoracją okna. Przez lata montaż rolet okiennych zdobył ogromną popularność. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów rolet, m.in. rolety rzymskie, rolety dzień-noc, czy rolety zewnętrzne. Zanim zdecydujemy się na jakiś model, powinniśmy dokładnie przemyśleć swoje potrzeby.

Jak wybrać idealne rolety?

Rolety okienne różnią się w kwestii kilku czynników. Warto wziąć je pod uwagę, gdyż jest to decyzja, którą podejmujemy na lata. Aby nasz wybór był trafny, należy przemyśleć trzy aspekty:

1) Przepuszczalność światła – jaśniej czy ciemniej? Wybierając rolety, trzeba się zastanowić ile światła chcemy dopuścić do mieszkania. W przypadku pokoju dziennego sprawdzą się rolety z cieńszego materiału, dające efekt delikatnego światła. Najlepszym rozwiązaniem do sypialni będą rolety z podgumową tkaniną. Zapewnią one całkowite zaciemnienie.

2) Typ montażu – montaż rolet okiennych nie jest zwykle skomplikowany. Warto jednak zwrócić uwagę, czy tkanina w rolce nie będzie zawadzała o skrzydło okienne. Rolety montuje się w nadprożu okna lub nad wnęką okienną. Trochę bardziej skomplikowany jest montaż rolet w prowadnicach. Cały ten proces wymaga dużej precyzji i najlepiej, gdy wykona go fachowiec.

3) Wygląd – kolor rolet ma duże znaczenie. Jasne rolety będą przepuszczać dużo więcej światła, niż ciemne. Rolety można wybrać również w określonym wzorze, aby idealnie komponowały się do wnętrza.

Rolety rzymskie

Te rolety są uważane za najbardziej estetyczne, gdyż ich tkanina układa się w równe, szerokie pasy. Mogą być montowane na ramie okna, na karniszu, do ściany lub do sufitu. Są świetną dekoracją, gdyż występują w wielu wersjach, np. wykończone falbaną. Rolety rzymskie sprawdzą się w oknach mniejszych niż 2 metry.

Rolety dzień-noc

Najpopularniejszy model rolet w ostatnich latach. Rolety dzień-noc składają się z pasków zaciemniających i prześwitujących. Dzięki temu możemy regulować poziom zaciemnienia wnętrza. Wyglądają bardzo estetycznie i nowocześnie.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne to świetny wybór, gdy mieszkamy we własnym domu. Oprócz tego, że zaciemniają pomieszczenie, to wyciszają też dźwięki z zewnątrz. Nazywane są też antywłamaniowymi, bo chronią okno i utrudniają dostęp do niego. Rolety zewnętrzne świetnie chłodzą pomieszczenia w upały, a w zimie dobrze zatrzymują ciepło.

Wybór rolet powinniśmy oprzeć głównie o własne potrzeby i możliwości finansowe. Rolety są wspaniałym rozwiązaniem, gdyż chronią nie tylko przed światłem i temperaturą, ale także przed wścibskimi sąsiadami.