quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Zakupy

Czym kierować się przy wyborze schodów w domku?

W dzisiejszych czasach wiele osób marzy o własnym pięknym domu, z własnym tarasem i ogrodem. Nic dziwnego – taka nieruchomość ma przecież wiele zalet – zaczynając od przestrzeni, przez swobodę, na prywatności i większej odległości od sąsiadów kończąc. Jednak zaprojektowanie i zbudowanie własnego domu to nie lada wyzwanie. Trzeba dopilnować każdego szczegółu, bo bezpieczeństwo to przecież podstawa. Jednym z głównych elementów są schody w domu jednorodzinnym. Czym zatem kierować się przy wyborze projektu oraz wykonawcy?

Czynniki, na które należy zwrócić uwagę

Przede wszystkim należy kierować się bezpieczeństwem. Tego typu schody muszą być solidne i trwałe, odporne na uszkodzenia oraz wagę użytkowników. Nikt nie chciałby przecież, by podczas użytkowania schody się zawaliły, gdyż to groziłoby katastrofą budowlaną.
Kwestią drugorzędną jest wygląd. Budując dom, chcemy, by każdy element wyglądał perfekcyjnie, dlatego warto dopasować rodzaj schodów do powierzchni lokalu, a także do całej aranżacji wnętrza.

Rodzaje schodów w domu jednorodzinnym

Na rynku istnieje wiele firm, oferujących budowę schodów różnego typu. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się dwa rodzaje, a mianowicie schody żelbetowe oraz schody modułowe (gotowe).
Pierwsze z nich charakteryzują się dużą wytrzymałością, masywną i stabilną budową, wysoką ognioodpornością. Tego typu schody występują w dwóch typach, a mianowicie jako schody monolityczne lub jako schody prefabrykowane. Różną się one materiałem wykonania, bowiem schody monolityczne zbudowane są prętów zbrojeniowych i betonu, natomiast schody prefabrykowane wykonuje się z gotowych elementów zabetonowanych w specjalnie przygotowanych bruzdach ściennych. Elementami nośnymi są płyty oraz belki. Należy pamiętać, że decydując się na tego typu schody, trzeba zrealizować projekt już na etapie stanu surowego, ponieważ połączone są one z konstrukcją domu. Realizacja takiego projektu trwa nawet kilkanaście dni.
Drugi z typów – schody gotowe (modułowe) to schody drewniane lub stalowe, które montuje się już na etapie wykańczania domu. Posiadają one konstrukcję samonośną, która nie wymaga żadnych dodatkowych przygotowań konstrukcyjnych. Schody tego typu montuje się około dwóch dni i, co ważne od razu można je użytkować. Zaletą jest także możliwość nadania schodom modułowym dowolnego kształtu, jednak zaleca się wykonywanie skomplikowanych form z metalu, dlatego często spotkać można schody mające stalową konstrukcję nośną, a stopnie drewniane.

A zatem, przy wyborze schodów w domu jednorodzinnym należy zwrócić uwagę na wiele elementów, nie tylko wygląd. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego nie powinno się podejmować takiej decyzji pochopnie.