quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Wnętrza

Dekoracja okien w salonie – na jaką się zdecydować?

Salon dla wielu z nas jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, w mieszkaniu. Jest to dość oczywisty wybór – zazwyczaj jest to największy pokój, który może być miejscem spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Przy wyborze mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę właśnie na salon – czy jest wielofunkcyjny, przestrzenny, dobrze urządzony i właściwie doświetlony. Okazuje się, że jeśli pomieszczenie jest spore to jedno okno jest niewystarczające. Ciężko żyć na co dzień w ciemnych i ponurych pomieszczeniach.

Jak urządzić jasny i przestrzenny salon?

Nie da się ukryć, że za ogólny charakter pomieszczenia odpowiada jego wykończenie – dekoracje, faktury i dodatki. Dużą rolę ogrywa także dostęp do światła słonecznego i aranżacja okien.

Jasne pomieszczenia budzą w nas poczucie bezpieczeństwa, harmonii i przytulnej przestrzeni. Właśnie dlatego najczęściej wybieramy: beże, jasne szarości, pastele i biel jako przewodnie tematy kolorystyczne w salonie. Dla fanów kolorów – można je zastosować w postaci dodatków! Kolorowe akcenty świetnie się sprawdzą jako poduszki na kanapę, zasłony, firanki, lampki, fotele czy kolorowe obrazy lub plakaty na ścianach. Świetnym pomysłem jest też wzorzysta tapeta na jedną ścianę – przyciąga ona uwagę i wykańcza całość wnętrza. Później można zastanowić się nad mniejszymi dodatkami typu: pufy, świeczki, ramy, czy światła ledowe.

Dekoracja okien w salonie – jak to zrobić?

Okna są jednym z ważniejszych elementów pomieszczenia. Przepuszczają one światło słoneczne – dzięki temu oświetlają pomieszczenie. Dodatkowo, mogą stać się też przytulnym zakątkiem do czytania książki, czy być legowiskiem naszego zwierzaka. Okazuje się, że okno, parapet i karnisz nie muszą być nudne! Można je ciekawie wystylizować odpowiednimi dodatkami.

Zamiast tradycyjnych firanek i zasłon możemy zdecydować się na rolety i żaluzje. Dają one wrażenie nowoczesnej przestrzeni i dodatkowo „zabierają mniej miejsca” niż typowo wielkie firany. Świetnie nadają się do minimalistycznych wnętrz. Łatwo jednym ruchem zmienić ich ustawienie, dodatkowo są bardziej praktyczne, jeśli w domu są dzieci i zwierzęta. Parapet zyskuje wtedy więcej miejsca, możemy tam urządzić małą wystawę roślin lub poukładać poduszki.

Różne kombinacje zasłon i firan idealnie będą pasować do bardziej tradycyjnych wnętrz, oraz dla tych, którzy chcą uzyskać „efekt chmurki na oknie”. Mamy tu dużo pole do popisu: długość, faktura, kolor. Możemy je idealnie dopasować do motywu kolorystycznego całego salonu lub postawić na szalony kolor, który będzie akcentem przyciągającym uwagę.