quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Wnętrza

Jak przygotować teren pod budowę?

Marzysz o pięknym i dużym, który w stu procentach spełniałby wszystkie Twoje wymagania? Jeśli tak, to świetnie się składa, ponieważ przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik na temat tego, w jaki sposób należy przygotować się na budowę domu.

Budowa idealnego domu
Warto wiedzieć, że budowa domu to nie jest łatwa sprawa. Każdy, kto ma w planach rozpoczęcie budowy, powinien doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo długotrwały proces, który wymaga wiele czasu, pieniędzy, a także pracy oraz poświęcenia. Decydując się na rozpoczęcie budowy warto jest wiedzieć, że w czasie pracy coś może pójść po prostu nie tak, a to z kolei jest jednoznaczne z wydłużeniem całej budowy oraz ewentualnych prac wykończeniowych. Choć początkowo może wydawać się, że wystarczy zatrudnić odpowiednich specjalistów oraz dobrze wykwalifikowaną ekipę budowlaną, by wszystko mieć z głowy, to już po pierwszych kilku dniach można się przekonać, że cała sprawa nie prezentuje się aż tak łatwo.

Co należy zrobić, by postawić nowy dom?

Przede wszystkim należy mieć działkę. Jest to dość oczywista sprawa, jednak mimo to nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że działka powinna być odpowiednio przygotowana. Potocznie mówi się, że teren powinien być ,,uzbrojony”. Co to oznacza? Otóż działka jest uzbrojona wtedy, gdy są do niej doprowadzone wszelkie media takie jak na przykład woda czy też prąd. Niestety w polskim prawie nigdzie nie ma jasno określonej definicji ,,działki uzbrojonej”, dlatego deweloperzy oraz osoby, które sprzedają działki bardzo często wykorzystują tę lukę w prawie. Dzieje się tak, ponieważ w takiej sytuacji każdy ma prawo rozumieć sformułowanie ,,działka uzbrojona” na swój indywidualny sposób.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest oczywiście pozwolenie na budowę. Pozwolenie na budowę to nic innego jak specjalny dokument, bez którego nie można rozpocząć wszelkiego rodzaju prac budowlanych. Po pozwolenie na budowę należy udać się do starostwa, gdzie składa się wniosek o wydanie takiego dokumentu.

Przygotowanie terenu pod budowę

Jeśli jednak zdarzy się tak, że jesteś posiadaczem ziemi, która nie jest odpowiednio uzbrojona, należy przygotować ją pod budowę osobiście. To zadanie nie jest szczególnie trudne, jednak niestety czasem jest ono kosztowne. Aby działka nadawała się pod budowę domu lub jakiegokolwiek innego budynku należy wyposażyć ją w podstawowe media, o których wypomnieliśmy wyżej (woda, prąd itp.).

Jak widać budowa domu nie jest łatwą sprawą, jednak, jeśli posiadanie własnego domu jest Twoim marzeniem, to warto jest poświęcić na to trochę swojego czasu.