quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Dom

Jak oddzielić salon od przedpokoju?

Urządzanie mieszkania jest dość trudną sprawą i wymaga wiele zaangażowania od lokatorów. Szczególny problem mogą mieć ci, którzy zdecydowali się na wprowadzenie do naprawdę niewielkiej przestrzeni, o małym metrażu. Jednak dzisiejsze techniki i propozycje dekoratorów wnętrz mogą nam pomóc z małej przestrzeni zrobić komfortowe i optycznie większe mieszkanie. Jest to bardzo przydatne, gdyż badania naukowe wykazują, że większość osób najlepiej czuje się w otwartej i jasnej przestrzeni – wpływa to na nasz humor i samopoczucie.

Problemy małych metraży

Mówi się, że urządzanie małego mieszkania jest zawsze dużym problemem. Niekoniecznie jest to prawdą, ale trzeba mieć na uwadze, że jeśli z niewielkiego metrażu chcemy zrobić otwartą, i wizualnie powiększoną przestrzeń musimy zastosować się do wielu zasad i sztuczek aranżacji wnętrza. Jeśli rozważamy zakup mieszkania warto przyspieszyć tę decyzję. Dlaczego? Sondaże w naszym kraju wykazują, że standardowy metraż polskich mieszkań kurczy się z roku na rok. Do niedawna średnią były 64 metry kwadratowe, dzisiaj jest to już 58 metrów.

Żeby w małej przestrzeni zbudować iluzję przestrzeni trzeba trzymać się 3 prostych zasad, a są to: ład, minimalizm i porządek. Najlepiej zrezygnować z dużej ilości sprzętów, gadżetów i szczególnie dodatków. Zagracona przestrzeń zawsze będzie wyglądać na mniejszą i mniej komfortową.

Jak oddzielić salon od przedpokoju?

Najczęstszym rozwiązaniem w małych metrażach jest łączenie dwóch pokoi w jeden. Często takie rozwiązanie spotkamy w kawalerkach, gdzie połączony jest na przykład pokój z aneksem kuchennym. Trudno jest zaaranżować taką przestrzeń, aby była wygodna i aby funkcjonalność obu pomieszczeń została zachowana.

W nieco większych pomieszczeniach możemy się za to spotkać z salonem łączonym z przedpokojem. Może to być niewygodne połączenie. W końcu salon ma być miejscem odpoczynku, relaksu i codziennego życia, a przedpokój ma funkcje przechowywania odzieży, butów. Jednak teraz jest wiele sposobów na oddzielenie tych pomieszczeń. Najbardziej popularnym jest postawienie na łączeniu pomieszczeń parawanu. Obecnie parawany mogą być genialnym dodatkiem. Świetnym rozwiązaniem będzie parawan z lustrem, który dodatkowo będzie odbijał światło i powiększał pokój. Innym sposobem może być postawienie tam eleganckiego wieszaka na kurtki, który będzie pasował stylistycznie i do salonu i do przedpokoju. Będzie on funkcjonalnym dodatkiem, który jednoznacznie odzieli wypoczynkowy salon od przedpokoju.