quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Wnętrza

Jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym?

Urządzenie wnętrza najczęściej uwzględnia gusty i potrzeby domowników. Jedni wolą styl rustykalny nawiązujący do natury, inni klasyczny lub styl loftowy pozwalający na swobodne łączenie różnych elementów. W ostatnich czasach coraz większą popularnością cieszy się styl minimalistyczny.

Korzenie stylu minimalistycznego

Najlepszym określeniem stylu minimalistycznego jest określenie „mniej znaczy więcej”. Wywodzi się z Japonii. Japończycy cenią przede wszystkim harmonię i koncentrację. Wnętrza wyposażone tylko w niezbędne sprzęty miały im sprzyjać.

W Polsce na rozwój stylu minimalistycznego miał wpływ także styl skandynawski równie oszczędny w formie, bardzo spopularyzowany dzięki sklepom IKEA.

Dzięki połączeniom tych dwóch trendów nastała moda na wnętrza minimalistyczne. Preferowana jest szczególnie przez osoby młode aktywne zawodowo i towarzysko, które nie mają czasu na systematyczne odkurzenie bibelotów i zbędnych ozdób w mieszkaniu.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – najważniejsze cechy

Minimalizm oznacza oszczędność w formie. Dzięki temu wnętrza są przestronne, pozbawione zbędnych elementów, ułatwiając osiągnięcie harmonii i koncentracji.

Cechą charakterystyczną wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym jest duża przestrzeń, nie ograniczają jej zbędne meble. Wszystkie kupowane są pod kątem ich użyteczności. Ich stylizacja jest bardzo prosta, bez zbędnych ozdób i dodatków. Fronty mebli najczęściej są gładkie, by zbędnymi dodatkami nie rozpraszały uwagi.

W minimalistycznej kuchni wszystkie niezbędne urządzenia pochowane są w szafkach i wyciągane tylko w razie potrzeby. Zasada ta dotyczy także łazienki, kosmetyki pochowane są w prostych szafkach, nie ma miejsca na porozstawiane na umywalce lub wannie mydła, żele i szampony.

Styl minimalistyczny to także określone kolory. Dominuje przede wszystkim biel i jasne odcienie brązu oraz szarości. Dotyczy to koloru ścian, podłóg oraz mebli. Czasami dla kontrastu stosuje się kolor ciemniejszy.

Istotnym elementem stylu minimalistycznego jest jakość wyposażenia. Zarówno meble, jak i wszystkie dodatkowe sprzęty muszą być bardzo dobrej jakości. Dzięki temu będą służyły przez wiele lat bez konieczności wymiany na nowy.

Styl minimalistyczny we wnętrzach przeznaczony jest głównie dla osób, które zgadzają się z jego filozofią. Nie chodzi w nim tylko o wygląd mieszkania, ale także o podejście do zakupów i gromadzenie przedmiotów. Zwolennicy tego stylu kupują tylko to, co jest niezbędne. Odzież, przedmioty, które są niepotrzebne wyrzucają.