quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Budownictwo

Jak wybudować dom z bali – krótki poradnik

Choć od wieków domy budowane są z cegły i wielu coraz to nowszych rozwiązań, nie słabnie też liczba miłośników drewnianych rozwiązań i życia w zgodzie z przyrodą. Taki drewniany dom z bali ma wiele zalet, jednak nie każdy powinien decydować się na jego budowę. I nie chodzi tu już tyle o skomplikowanie prac, co o krajobraz. Dom z bali to idealne rozwiązanie na działce położonej blisko przyrody, na murowanym osiedlu będzie jednak wyglądał dziwnie. Podpowiadamy jak zbudować dom z bali.

Wybierz dobrą ekipę wykończeniową?

Budowa domów z bali nie jest techniką nową, ale niezmiennie wymagającą. Właśnie dlatego kluczem do tego by zbudować taki dom bez zbędnych komplikacji jest zatrudnienie odpowiedniej ekipy, nie tylko do budowy domu, ale także do jego wykończenia. Ważne jest to, żeby zatrudnieni fachowcy mieli już spore doświadczenie w budowie tego typu domów. Warto też obejrzeć ich wcześniejsze prace i ocenić, czy taka jakość i zastosowane rozwiązania są zgodne z tym jak wyobrażamy sobie efekt końcowy naszego domu.

Kluczowa jest jakość drewna

By dom z bali cieszył swoim wyglądem przez długie lata, bez konieczności wykonywania dodatkowych, często kosztownych prac, nie można oszczędzać na jakości zastosowanego drewna. Bale powinny być wykonane z wysokogatunkowego, wyselekcjonowanego drewna. Najlepiej sprawdzają się bale z sosny polarnej lub syberyjskiej, dzięki dużej zawartości żywicy cechuje się niezwykłą wytrzymałością, a do tego ma doskonałe właściwości konstrukcyjne.

Do budowy domów z bali stosuje się lite drewno, o wilgotności nie niższej niż 18%. Alternatywą mogą być bale z drewna klejonego, mają tę zasadniczą zaletę, że dużo trudniej ulegają odkształceniom. Są jednak też znacznie droższe.

Omijaj tartaki

Większość tartaków nie sprzedaje drewna w balach. Ale przy takim zamówieniu jak budowa całego domu część z nich mogłaby się pokusić o przygotowanie tego typu drewna. Jednak tartaki zwykle nie mają doświadczenia, jak takie bale powinny być przygotowane. Właśnie dlatego dużo lepiej zamówić je w firmie specjalizującej się w sprzedaży drewnianych bali na domy. Taka firma nie tylko dostarczy drewno spełniające wszystkie niezbędne normy jakościowe, ale przede wszystkim dostarczy na plac budowy dokładnie taką ilość bali, jaka jest potrzebna, i to już dociętych na odpowiednie wymiary.

Jak długo buduje się dom z bali?

Budowa domu z bali nie trwa bardzo krótko, postawienie budynku na przygotowanym placu budowy trwa zwykle góra 3-4 tygodnie. Trzeba jednak pamiętać, że od zamówienia do dostarczenia materiałów mija nawet do 2 miesięcy. Po wybudowaniu budynku pozostaje już tylko wykończenie, które też zajmuje zwykle od 2-3 miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.