Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom elementy systemów automatyki

Podstawowe elementy systemów automatyki – czyli rzecz o sterownikach PLC

Data publikacji 1 maja 2023


W obecnych czasach automatyka przemysłowa stanowi istotne wsparcie procesów technologicznych różnego rodzaju – trudno wyobrazić sobie przebieg wielu procedur na skalę przemysłową bez takich rozwiązań. A te z kolei nie mogłyby funkcjonować prawidłowo bez podstawowych elementów, jakimi są sterowniki PLC.

Do czego służą sterowniki PLC?

Trudno byłoby dyskutować na temat sterowników PLC bez bliższego poznania ich charakterystyki. A z pewnością jest to osprzęt wart szczególnej uwagi.

Programowalny sterownik logiczny (z ang. Programmable Logic Controller), w największym skrócie jest elementem „zarządzającym” pracą maszyn przemysłowych czy urządzeń należących na przykład do złożonej linii technologicznej (produkcyjnej lub podobnej). Praca sterownika PLC opiera się na precyzyjnym mikroprocesorze, który w danym układzie zapewnia wysoki poziom kontroli pracy.

Największą zaletą wykorzystania sterowników PLC jest znaczne uproszczenie konstrukcji systemu zarządzającego pracą urządzeń. Innymi słowy, układy mikroprocesorowe takich sterowników pozwoliły na wyeliminowanie wielu czynników potencjalnie niebezpiecznych – takich jak dodatkowe okablowanie pomiędzy poszczególnymi elementami maszyn i osprzętu sterującego.

Do podstawowych zadań sterownika PLC należy zarządzanie takimi funkcjami, jak chociażby ustalanie kolejności działań urządzeń (sekwencjonowanie etapów pracy). 

Programowanie sterowników PLC

Omawiany osprzęt systemów automatycznych nie jest w stanie działać zupełnie samodzielnie – oznacza to, że konieczne jest programowanie sterowników PLC w taki sposób, by mogły w nieprzerwany sposób realizować przypisane im funkcje.

Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu sterownik PLC staje się, nieco w przenośni, „mózgiem” maszyny lub też kompleksu maszyn przemysłowych. Oczywiście, w zależności od przeznaczenia, a nawet producenta sterowników, będą one wymagały zastosowania indywidualnie dostosowanych algorytmów, na których opierać się będzie dalsze działanie sterownika PLC.

Wprowadzaniem pożądanych komend (algorytmów) zajmują się wyspecjalizowani w tym zakresie programiści PLC.

Programowanie sterownika PLC ma swój język!

Osoby nawet odrobinę zaznajomione z tematem programowania doskonale wiedzą, że cały proces przebiega na określonych zasadach i z wykorzystaniem konkretnych rozwiązań. To oznacza, że także język programowania sterowników PLC będzie odmienny od tego, którym na co dzień posługuje się jego użytkownik (na przykład operator maszyn). Mowa tutaj bowiem o takich językach, jak:

  • Structured Text (ST),

  • Instruction List (IL), 

  • Ladder Diagram (LD),

  • Functional Block Diagram (FBD),

  • Sequential Function Chart (SFC).

Jak i gdzie kupować sterowniki PLC?

Nie da się ukryć, że sterowniki PLC nie są elementami, które można zakupić w pierwszym z brzegu markecie z elektroniką. Ofertę tego rodzaju znaleźć można przede wszystkim w firmach specjalizujących się w dostarczaniu elementów automatyki, takich jak na przykład: sabur.com.pl

Dlaczego wybieranie osprzętu, w tym sterowników PLC, z takich źródeł jest bezpiecznym rozwiązaniem? Ponieważ nie tracisz ani pieniędzy, ani czasu – asortyment przedsiębiorstw tego typu jest dostosowany do różnych wymagań przemysłu, a dostarczane wyroby stanowią najnowocześniejsze dostępne konstrukcje (na przykład sterowniki swobodnie programowalne PLC takich firm, jak Saia Burgess Controls). 

Redakcja quality-home.pl

Nasi doświadczeni specjaliści oferują rzetelne doradztwo oraz cenne wskazówki, które pomogą Ci w każdym aspekcie związanym z budową, zarządzaniem nieruchomościami oraz urządzaniem przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?