quality-home.pl

Budownictwo, wnętrza i nieruchomości

Dom

Jak odnowić łazienkę tanim kosztem? Najlepsze sposoby

Łazienka to pomieszczenie w domu, które bardzo często potrzebuje remontu. Odnowienie łazienki jest jednak dość kosztownym procesem. Jak odnowić łazienkę tanim kosztem? Jest na to kilka sposobów.

Malowanie kafelków

Jeżeli chcemy odnowić łazienkę tanim kosztem, możemy zrezygnować ze skuwania starych kafelków. Dobrym pomysłem jest ich pomalowanie.

Na rynku dostępne są specjalne farby do kafelków, które przykryją starą powierzchnię. Do takiego malowania nie nadają się zwykłe farby emulsyjne.

Farby do kafelków wyróżniają się tym, że schną dłużej niż tradycyjne farby. Może być to nawet do 3 dni. Farby występują w szerokiej gamie kolorystycznej.

Od czego zacząć malowanie? Trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię. Ważne jest dokładne umycie i odtłuszczenie ścian. Muszą zniknąć wszystkie zabrudzenia. Mamy wtedy pewność, że farba dobrze zwiąże się z podłożem.

Powierzchnia, która ma być malowana powinna dobrze wyschnąć. Warto ją też przed malowaniem zagruntować.

Po tych wszystkich zabiegach można przystąpić do malowania. Najpierw trzeba nałożyć pierwszą warstwę i poczekać do wyschnięcia. Później można malować drugi raz. Na koniec można nałożyć warstwę zabezpieczającą.

Co z podłogą?

Malować możemy zarówno ściany, jak i podłogę z terakoty. Trzeba jednak pamiętać, że podłoga to powierzchnia, która jest narażona na większą ścieralność. Może lepiej na podłogę położyć płytki winylowe o wybranym kolorze czy wzorze? Mają powłokę PCV, która jest odporna na wilgoć. Łatwo je także utrzymać w czystości, nie ulegają też zarysowaniom.

Innym rozwiązaniem jest położenie na podłogę wykładziny winylowej. Jest ona również z materiału PCV, który wyróżnia się dużą odpornością. Ilość wzorów jest ogromna. Wykładziny mogą imitować kafelki, przypominać beton albo mieć modny wzór.

Modne dodatki

Jeżeli zastanawiamy się, jak odnowić łazienkę tanim kosztem, warto także zdecydować się na przemalowanie szafek. Do tego również posłużą odpowiednie farby. Jeżeli budżet pozwala, szafki warto wymienić na nowe. Nadadzą wnętrzu zupełnie inny charakter. O stylu decyduje również umywalka. Jej zmiana potrafi zupełnie odmienić łazienkę!

Jeszcze drobniejsza zmiana, to zakup nowych drobnych elementów wyposażenia – mydelniczki, kubeczków, pojemników, uchwytów na ręczniki, wieszaków czy dywaników łazienkowych. Nieco droższym wydatkiem może być lustro, ale jego dobry wybór powiększy optycznie przestrzeń.

Trzeba pamiętać, by wszystkie te elementy składały się na spójną stylizację. Przed remontem warto wykonać projekt, by efekt metamorfozy był satysfakcjonujący.