Hala magazynowa to przestrzeń, która musi być całkowicie dopasowana do potrzeb wykorzystującej ją firmy. Dlatego projekt tejże hali powinien być ściśle dopracowany pod kątem rozmiaru obiektu, optymalizacji jego konstrukcji, a także zastosowanych systemów bezpieczeństwa.
Etapy projektowania hali magazynowych
Rozmiar hali
Opłacalność projektu hali magazynowej zależy m.in. od jej rozmiaru. Zbyt duży obiekt będzie generował nadmierne koszty, a zbyt mały będzie bezużyteczny. Projektowanie hal magazynowych powinno uwzględniać aktualne potrzeby firmy, a także pewien zapas wynikający z jej zakładanego rozwoju. Szacując wielkość obiektu, warto też zwrócić uwagę na zapewnienie przestrzeni niezbędnej do obsługi magazynu, a także zaplanować pomieszczenia socjalne i pozostałą część infrastruktury.
Optymalizacja konstrukcji
Mając szacunkowy rozmiar projektowanej inwestycji, można przejść do optymalizacji jej konstrukcji.
Oznacza to, że w projekcie trzeba nakreślić:
-
lokalizację okien, drzwi i kanałów wentylacyjnych,
-
lokalizację bramy głównej (wjazdowej i wyjazdowej),
-
położenie ramp załadunkowych,
-
sposób poprowadzenia instalacji.
Oświetlenie w projektach hal magazynowych
Projektując hale magazynowe, warto również uwzględnić sposób umiejscowienia lamp oświetleniowych. Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze, w ten sposób zapewniamy pracownikom dostęp do odpowiedniej jakości światła (co wymagają przepisy BHP). Po drugie, możemy zaplanować sobie sposób rozmieszczenia i zorganizowania instalacji elektrycznej.
Poza tym nie można zapominać o oświetleniu pomieszczeń przylegających do hali, w tym biur, pokoi socjalnych, zaplecza sanitarnego oraz narzędziowni itd. Projekt hali magazynowej powinien też zakładać montaż instalacji awaryjnych (tak oświetleniowej, jak i zasilającej), aby bezpieczne funkcjonowanie obiektu było możliwe nawet w przypadku zaniku napięcia.
Systemy ochrony bezpośredniej a projekt hal magazynowych
Kompletne projekty hal magazynowych sporządzane przez firmę Kobex zawierają wszystkie niezbędne informacje na temat budowy i konstrukcji budynku, ale też sposobu poprowadzenia instalacji alarmowych i przeciwpożarowych. To oznacza konieczność zwrócenia uwagi na:
-
planowane zależności logiczne w tych systemach,
-
przygotowanie przestrzeni pod system monitoringu,
-
zastosowanie rozwiązań architektonicznych przyspieszających ewakuację,
-
zastosowanie systemu oświetlenia awaryjnego w ciągach ewakuacyjnych.
Reasumując, etapy projektowania hal stalowych można podzielić na kilka części. Pierwszą z nich jest stworzenie zarysu bryły z uwzględnieniem jej rozmiarów i ogólnej budowy. Dopiero na koniec można przystąpić do dopracowywania szczegółów.
Materiał zewnętrzny