Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Metody i korzyści płynące z docieplania stropodachów

Data publikacji 7 grudnia 2020


Termomodernizacja, czyli proces docieplania ścian zewnętrznych budynków istniejących (starszych) oraz nowopowstałych, trwa w Polsce od wielu lat. Inwestorzy są coraz bardziej świadomi korzyści jakie daje ocieplenie i masowo ocieplają swoje domy, również te bardzo stare. Wciąż jednak brakuje wiedzy na temat docieplania stropodachów i tego, jak ważny jest to etap w kontekście redukcji kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym oraz poprawy mikroklimatu wewnątrz budynku podczas upalnych dni.

Czym jest stropodach?
Stropodach jest odmianą dachu płaskiego, czyli takiego, który charakteryzuje się niedużym nachyleniem (spadek jest konieczny, gdyż tylko w ten sposób woda opadowa nie będzie zalegać na dachu, tylko spłynie ku rynnom lub wpustom dachowym). Dużą zaletą stropodachów jest to, że pozwalają zlikwidować strych i dają możliwość wykorzystania powierzchni dachowych do celów użytkowych. Mówiąc obrazowo, stropodach to połączenie stropu i dachu.

Dlaczego warto docieplić stropodach?
Docieplanie stropodachów jest etapem niezwykle ważnym, ponieważ ciepło w naturalny sposób unosi się do góry i ucieka z budynku przez nieocieploną przegrodę. Szacuje się, że nawet do 25% ciepła ucieka przez dach, dlatego tak istotne jest zaplanowanie prac dociepleniowych również na tym poziomie. Ale nie tylko o koszty ogrzewania chodzi. Latem, podczas upalnych dni, docieplona przegroda budowlana (również pozioma) znacząco poprawia mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, nie dopuszczając do nadmiernego ich nagrzania.
Dziś producenci rozwiązań termomodernizacyjnych dostarczają innowacyjne i zaawansowane rozwiązania gwarantujące bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Z uwagi na ciągły wzrost konsumpcji energii (elektrycznej i cieplnej), rozwija się inteligentne i energooszczędne budownictwo, co pozwala m.in. skorzystać z, co najmniej, kilku metod docieplenia stropodachu.

Metody docieplania stropodachów
Do tradycyjnych metod docieplania stropodachów używa się niezmiennie od lat styropianu EPS oraz XPS, wełny mineralnej oraz płyt PIR. O ile sposób ten jest tańszy i na rynku jest więcej wykwalifikowanych w tym zakresie wykonawców, to jest to proces dłuższy, gdyż wymaga specjalnego przygotowania podłoża (mowa tutaj między innymi o paroizolacji, która ma powstrzymać przenikanie wilgoci).
W ciągu ostatnich lat popularność zyskuje również metoda nadmuchu sypkich materiałów izolacyjnych. Mowa tutaj o granulacie wełny mineralnej, styropianu i materiałów celulozowych. Sposób ten jest alternatywą dla stropodachów niskich i o ograniczonej przestrzeni, gdzie nie jest możliwe zastosowanie tradycyjnej metody docieplenia. Jednak z uwagi na szybki czas realizacji oraz porównywalne parametry termoizolacyjne inwestorzy coraz częściej decydują się na tę właśnie technologię docieplenia.
Planując termomodernizację budynku należy pamiętać, że aby zredukować znacząco koszty ogrzewania domu oraz zyskać komfort w trakcie upalnych dni, trzeba zadbać nie tylko o docieplenie przegród pionowych (ścian), ale również przegród poziomych (dachu, stropodachu).

Redakcja quality-home.pl

Nasi doświadczeni specjaliści oferują rzetelne doradztwo oraz cenne wskazówki, które pomogą Ci w każdym aspekcie związanym z budową, zarządzaniem nieruchomościami oraz urządzaniem przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?